Idan lempeä kehonhuolto- ja venyttelykurssi alkaa tiistaina 8. maaliskuuta, ilmoittaudu mukaan nyt!

Jaa tämä kirjoitus

Lempeä kehonhuolto ja venyttelykurssi alkaa ensi viikon tiistaina 8. maaliskuuta! Kurssin tarkoituksena on ankkuroida sinut läsnäolevaan hetkeen kuunnellen, hyväksyen ja levon kautta huoltaen.
 
Viiden kerran kurssi koostuu hengitys- & mielikuvaharjoituksista, lempeistä venytyksistä ja kehonhuoltoharjoituksista sekä rentoutuksesta. Kuulet kurssin aikana äänimaljojen sointuja, rauhallista musiikkia, hiljaisuutta – ja itseäsi.
 
Kurssin tunnit pidetään Pikku-Flamassa (Eerikinkatu 38, eli Flaman uusi sivutoimipiste) tiistaisin 8.3.–5.4.2022 klo 18:45–19:45. Kurssin ohjaajana toimii Ida Martikainen.
 
Hinta: 59 €
Huom! Jos haluat maksaa kurssin tyky-edulla, ilmoittaudu mukaan lähettämällä sähköpostia: info@flama.fi.
Kurssi on osa vuodenaikoihin kiinnittyvää kurssisarjaa, jossa keskitymme ajankohtaisiin teemoihin ja pyrimme tarjoamaan itsellemme lepohetken huolimatta siitä, millainen elämäsi tilanne on. Tämän kurssin teemana on kevään toivottaminen tervetulleeksi hengittäen ja lempeästi kehoa aktivoiden.
Ida Martikainen

Ida on läsnäoleva ja lempeä, kehollista ilmaisua rakastava balettiohjaaja. Ida on suorittanut taiteen perusopetuksen tanssin laajan oppimäärän Jyväskylän Tanssiopistossa vuosina 2004–2013 pääaineenaan klassinen baletti ja sivuaineinaan nykytanssi, jazztanssi sekä repertuaari. Hän on lisäksi ollut mukana lukuisissa tanssiteoksissa sekä tanssijana että koreografina.

Idalle tanssi merkitsee omaan kehoon sukeltamista ja sitä kautta jaettuun tilaan kiinnittymistä. Tanssitunnin tärkeimpänä elementtinä hän pitää huomiota samassa paikassa ja ajassa olemisesta: kehojen hetkittäistä synkronisaatiota ja tajua kehollisuuden yhteisestä kokemisesta. Opetuksensa myötä Ida haluaa saada tanssijat kokemaan kehonsa voimakkaiksi ja valoisiksi.

 
Kuva: Pauliina Suomalainen

Innostaisiko tanssitunti?

Tutustu tanssitunteihimme tai hyppää suoraan verkkokauppaamme!

Tutustu myös näihin

Tanssikurssit

Tule mukaan Flaman loppukesän lyhytkursseille!

Kesän loppupuoli on oivallinen aika palata takaisin tanssin pariin, kun Flaman neljän kerran lyhytkurssit käynnistyvät heinäkuun lopussa. Tarjolla on monipuolinen valikoima eri tanssilajeja niin uusille kuin pidempäänkin harrastaneille tanssijoille. Ilmoittaudu mukaan nyt!

puistotunnit

Tanssia ja kehonhuoltoa Linnanpuistossa kesäkeskiviikkoisin

Tanssistudio Flaman jo perinteeksi muodostuneet puistotunnit pidetään tänä kesänä taas Turun Linnanpuiston upeissa maisemissa. Tervetuloa viettämään kesäisiä keskiviikkoiltoja tanssin ja liikkeen ilosta nauttien!