Syksyn aurinkoisimmat salsafestarit Naantalin kylpylässä lähestyvät! Flama Salsa Festival tuo Naantalin kylpylään inspiroivat tanssitunnit, energiset tanssibileet, livemusiikkia ja yhteisöllisen tunnelman. Kolme päivää tanssia, musiikkia ja unohtumatonta festaritunnelmaa – kaikki kätevästi saman katon alla.
Haluaisitko kokeilla ihanan sensuellia bachataa tai energistä salsaa ja fiilistellä salsafestareiden tunnelmaa? Flama Salsa Festivaliin myös aloittelijat ovat tervetulleita! Bachata- ja SalsaStartteihin pääset mukaan perjantaina 18.9. kokeilemaan paribachataa ja lauantaina 19.9. parisalsaa. Kumpikin Startti sisältää lajin alkeistunnin (60 €) ja pääsyn Flama Salsa Festivalin kyseisen illan bileisiin kokeilemaan heti opittuja askeleita.
Aiempaa tanssikokemusta et tarvitse ja voit tulla mukaan yksin tai parin kanssa.
Perjantain bileissä karismaattinen Ramón Silverion liveshow tarjoilee aitoa kuubalaista tunnelmaa ja upean kattauksen tanssittavia salsa-, son-, cha-cha-, bachata-, merengue- ja bolero-kappaleita.
Lauantain bileissä esiintyy energinen Bomba Buena -salsabändi vierailevan solistin Reynier Gómezin kanssa. Kumpanakin iltana lavalla nähdään myös kutkuttavia tanssiesityksiä ja DJ:t pitävät huolen, että tunnelma pysyy katossa yöhön asti.
Haluatko ottaa kaiken irti Starteista?
- Rentoutuminen ennen tanssituntia onnistuu Naantalin kylpylän Spa-osastolla, festarivieraat saavat sisäänpääsyn alennettuun hintaan (15 €)
- Makoisat aterian äärelle pääsee kylpylän ravintoloissa, jotka ottavat pöytävarauksia vastaan
Täydellinen tapa viettää viikonloppua ja sukeltaa bachatan ja salsan maailmaan!
Huom! Bachata- ja SalsaStartit ovat tällä hetkellä täynnä yksin ilmoittautuvien seuraajien osalta. Yksin ilmoittautuvia viejiä ja pareja mahtuu vielä mukaan. Seuraajat voivat ilmoittautua jonoon lähettämällä sähköpostia: info@flama.fi.
Perjantain BachataStartti 18.9.
20.00–21.00 Paribachatan alkeistunti (Pinja Simola)
21.00–02.00 Sosiaalitanssia kolmella tanssilattialla
22.00 Showtime
Taso: alkeet
Paikka: Naantalin kylpylä (Matkailijantie 2, Naantali)
Hinta: 40,00 € / 80,00 € (pari)
- Paribachatan alkeistunti (60 min)
- Pääsy festareiden huikeisiin iltabileisiin – kokeile heti opittuja bachata-askeleita
Aiempaa tanssikokemusta ei tarvitse olla. Voit ilmoittautua mukaan joko yksin tai oman parin kanssa. Tunnilla vaihdetaan paria ringissä. Halutessaan voi tanssia myös vain oman parin kanssa.
Kaikille Flaman paritunneille voi osallistua viejänä tai seuraajana sukupuoli-identiteetistä riippumatta.
Lauantain SalsaStartti 19.9.
20.00–21.00 Kuubalaisen parisalsan alkeistunti (Anna Ketopaikka)
21.00–02.00 Salsabileet kolmella tanssilattialla
22.00 Showtime
Taso: alkeet
Paikka: Naantalin kylpylä (Matkailijantie 2, Naantali)
Hinta: 45 € / 90 € (pari)
- Parisalsa alkeistunti (60 min)
- Pääsy festareiden huikeisiin iltabileisiin – kokeile heti opittuja salsa-askeleita
Aiempaa tanssikokemusta ei tarvitse olla. Tunnilla vaihdetaan paria ringissä. Halutessaan voi tanssia myös vain oman parin kanssa.
Kaikille Flaman paritunneille voi osallistua viejänä tai seuraajana sukupuoli-identiteetistä riippumatta.
Paribachatan alkeistunti
Bachata on sensuelli ja tunteikas tanssi- ja musiikkityyli, joka on alunperin peräisin Dominikaanisesta tasavallasta. Bachata on nykyään huippusuosittu tanssi, josta on erilaisia tyylisuuntia: dominikaanista traditionaalista tyyliä, sensual bachataa, bachata modernaa sekä eri tyylisuuntia yhdistelevää bachata fusionia. BachataStartissa tyylisuuntana on sensual bachata.
Paribachatan alkeistunnilla harjoitellaan bachatan perusaskeleita, rytmiikkaa, muutamia yksinkertaisia peruskuvioita sekä viennin ja seuraamisen tekniikkaa – ja ennen kaikkea innostutaan ihanasta bachatasta!
Tunnilla on vapaaehtoinen vaihtorinki, jossa vaihdetaan paria tunnin aikana. Halutessaan voi myös tanssia oman parin kanssa koko tunnin ajan.
Tunnin opettaja on Tanssistudio Flaman bachata-opettaja Pinja Simola, joka on opettanut tanssia vuodesta 2015 lähtien. Rakkaus bachataan ja itse musiikkiin on saanut Pinjan toimimaan myös bachata-dj:nä sekä kotimaassa että välillä myös Suomen ulkopuolella, ja hän vastaa myös Flama Salsa Festivalin iltabileiden bachatalattian musiikista.
Parisalsan alkeistunti
Parisalsan alkeistunnilla harjoitellaan kuubalaisen parisalsan eli casinon perusaskeleita, rytmiikkaa, muutamia yksinkertaisia peruskuvioita sekä viennin ja seuraamisen tekniikkaa – ja ennen kaikkea innostutaan ihanasta salsasta!
Tunnilla on vapaaehtoinen vaihtorinki, jossa vaihdetaan paria tunnin aikana. Halutessaan voi myös tanssia oman parin kanssa koko tunnin ajan.
Tunnin opettaja on Tanssistudio Flaman perustaja Anna Ketopaikka, joka on tanssinut kuubalaista salsaa yli 15 vuoden ajan ja opettanut parisalsaa vuodesta 2014 alkaen.
Flama Salsa Festival
Flama Salsa Festival järjestetään 18.–20.9.2026 Naantalin kylpylässä.
Luvassa on huikea kattaus workshopeja kolmena päivänä huippuopettajien johdolla, tanssibileet kahtena iltana, livemusiikkia ja aurinkoista tunnelmaa!
Tutustu opettajiin, ohjelmaan ja esiintyjiin Flama Salsa Festivalin verkkosivuilla.
Haluatko kuulla uutiset ensimmäisten joukossa?
- Seuraa Flama Salsa Festivalia Instagramissa
- Seuraa Facebook-tapahtumaa
- Tilaa festarin uutiskirje
- Kysymykset: info@flama.fi
Peruutusehdot
Lippuostos on sitova eikä rahoja ei palauteta, vaikka et pääsisi osallistumaan tapahtumaan (edes sairastapauksissa). Voit halutessasi myydä lipun toiselle henkilölle. Etämyynnissä lain määrittämä peruuttamisoikeus ei koske vapaa-ajan palveluita, kuten harrastuskursseja.
Lisätietoja tapahtumasta: info@flama.fi

