Kuubalainen soolosalsa, alkeet (19 krt), keskiviikkoisin 14.1.–20.5. klo 19.15–20.10, opettajana Minna Nerg

Tervetuloa uppoutumaan kuubalaisen salsan maailmaan Minnan kanssa! Kurssilla harjoitellaan kuubalaisen salsan perustekniikkaa: askeleita, painonsiirtoja, vartalonkäyttöä ja rytmiikkaa. Ja ennen kaikkea innostutaan ihanasta salsasta.

Tämä kurssi sopii aloittelijoille, voit osallistua ilman mitään aikaisempaa tanssikokemusta.

Aika: keskiviikkoisin 14.1.–20.5. klo 19.15–20.10
Paikka: Flama Linnankatu (Linnankatu 84, Turku)
Taso: alkeet
Opettaja: Minna Nerg

Kurssimaksu sisältää 19 × 55 min opetuskertaa.

Varaa paikkasi ajoissa ja hyödynnä ennakkohinta
Ilmoittautumalla kurssille viimeistään sunnuntaina 4.1.2026 saat kurssin edullisemmalla hinnalla.

Mikäli haluat maksaa osan kurssimaksusta tyky-edulla (mm. Smartum, Edenred, ePassi), ilmoittaudu mukaan lähettämällä sähköpostia: info@flama.fi.

Useampi kurssi mielessä? Flaman Anytime-kortilla tanssit rajattomasti koko kevätkauden ajan. Jos sinulla on jo Anytime, ilmoittaudu kursseille sähköpostilla: info@flama.fi.

256,50 

1 varastossa

Kuvaus

Mitä jos en pääse osallistumaan joka viikko?

Kurssien poissaolot voi korvata saman kauden aikana millä tahansa muulla kurssilla tai drop-in-tunnilla. Näin yksikään tanssikerta ei mene hukkaan! Lue lisää.

Mitä otan mukaan?

Tunnille kannattaa pukea vaatteet, joissa on mukava liikkua ja hyvä olla. Voit tanssia sisälenkkareilla, tanssikengillä tai sukkasillaan. Nappaa myös mukaasi vesipullo ja muista juoda tarpeeksi tuntien jälkeen.

Kuubalainen soolosalsa

Kuubalainen salsa pohjautuu erityisesti kuubalaiseen soniin: 1900-luvun alun musiikki- ja tanssityyliin, jossa yhdistyy afrikkalainen rytmiikka (mm. clave, call and response -rakenne, lyömäsoittimet) ja espanjalaiset melodiset vaikutteet (mm. kitarat, laulu). Kuubalainen salsa on musiikillisesti ja liikemateriaaliltaan rikas sekoitus, jossa on vaikutteita mm. kuubalaisesta rumbasta, mambosta, cha-cha-chá’sta ja muista kuubalaisista ja afrokuubalaisista rytmeistä ja tansseista.

Salsa on iloinen ja energinen tanssi, jossa tärkeintä on pitää hauskaa mukaansa tempaavan musiikin rytmittämänä. Soolosalsa on hauska tapa nauttia musiikista ja liikkeestä.

Minna Nerg

Minna, tanssijanimeltään Dance Euphoria, on turkulaistunut laaja-alainen tanssinopettaja. Alkujaan nykytanssijan ennakkoluulottomuudella hänen tanssillinen matkansa on vienyt länsiafrikkalaisten tanssien maailmasta Karibialle, paikkoihin, joissa tanssi elää kaduilla ja ihmisten kodeissa tarjoten itseilmaisua, vapautta ja vastarintaa. Tanssi ei ole vain askelia, se on ennen kaikkea kulttuuria ja jaettua iloa!

Opettajana Minna pyrkii innostamaan ja kannustamaan ja katsoo, että aivan jokaisella on mahdollisuus ylittää tanssin kautta rajojaan ja kyky oppia jotain uutta. Tanssilajista riippumatta Minna tahtoo tanssia suurella sydämellä ja välittää tätä tanssin iloa eteenpäin,

Flaman viikkotunneilla Minna ohjaa soolobachataa, kuubalaista soolosalsaa, jamaikalaista female dancehallia ja länsiafrikkalaisia katutansseja. Caribbean mix -tunnilla tarjolla on joka kerta vaihtuva kattaus eri lajeja Karibialta – rumbasta ja sonista aina socaan ja repartoon!

Lisätietoa kurssista: info@flama.fi