Kuvaus
Mitä jos en pääse osallistumaan joka viikko?
Kurssien poissaolot voi korvata saman kauden aikana millä tahansa muulla kurssilla tai drop-in-tunnilla. Näin yksikään tanssikerta ei mene hukkaan! Lue lisää.
Mitä otan mukaan?
Tunnille kannattaa pukea vaatteet, joissa on mukava liikkua ja hyvä olla. Tunnilla voi tanssia sukkasillaan tai harjoitteluun tarkoitetuilla pehmeillä balettitossuilla. Nappaa mukaasi myös vesipullo.
Bournonville
Bournonville-tekniikka on tanskalaisen balettimestari ja koreografi August Bournonvillen mukaan nimetty balettitekniikan koulukunta.
Bournonville on romanttinen ja liitävään liikekieleen pyrkivä tyyli, jossa korostuvat runsas petit allegron käyttö, nopea jalkatekniikka sekä luonnollinen mutta tunnusomainen pään ja käsien käyttö.
Tällä kurssilla tutustumme niin Bournonvillen viikonpäivien mukaan nimettyihin tuntisarjoihin kuin itse repertuaariin hänen tunnetuimpien balettien muodossa.
Lyylia Koivuniemi
Lyylia on turkulaissyntyinen tanssinopettaja ja ammattitanssija. Hän on opiskellut Tanskan kuninkaallisessa balettikoulussa ja Kansallisoopperan balettioppilaitoksessa ja kisannut kansainvälisesti ennen ryhtymistään ammattitanssijaksi. Ammattiura on sisältänyt klassisia päärooleja, maailman ensi-iltoja, ulkomaankiertueita sekä esiintymisiä gaaloissa ja televisiossa.
Nyt Lyylia keskittyy baletin ja kehonhuollon opettamiseen, josta on tullut hänen suuri intohimonsa. Lyylian opetuksessa korostuu välittävä ja asiantunteva lähestymistapa, jossa huolellisen ja turvallisen tanssitekniikan lisäksi tunneilla etsitään aina tapoja eläytymiseen ja tanssista nauttimiseen.
Lyyliasta palkitsevinta on, kun rakkautta tanssiin voi tartuttaa ja jakaa omien tanssioppilaiden kanssa.
Lisätietoa kurssista: info@flama.fi

