Ale!

Aamubaletti, avoin taso (16 krt), keskiviikkoisin 26.8.–9.12. klo 09.15–10.10, opettajana Lyylia Koivuniemi

Haluaisitko aloittaa päiväsi ihanalla baletilla? Tällä kurssilla herätellään kehot uuteen päivään harjoittelemalla baletin tekniikkaa ja ilmaisua sekä tanssimalla lyhyitä sarjoja – kaikki lempeässä tahdissa.

Kurssi sopii kaiken tasoisille balettitanssijoille, kurssin taso muodostuu osallistujien mukaan. Suosittelemme kuitenkin, että kurssille osallistuessa on jotain aiempaa kokemusta baletin tanssimisesta.

Aika: keskiviikkoisin 26.8.–9.12. klo 09.15–10.10
Paikka: Flama Rauhankatu (Rauhankatu 15, 20100 Turku)
Taso: avoin taso
Opettaja: Lyylia Koivuniemi

Kurssimaksu sisältää 16 × 55 min opetuskertaa.

Varaa paikkasi ajoissa ja hyödynnä ennakkohinta
Maksamalla kurssin viimeistään sunnuntaina 16.8.2026 saat kurssin edullisemmalla hinnalla.

Mikäli haluat maksaa osan kurssimaksusta tyky-edulla (mm. Smartum, Edenred, ePassi), ilmoittaudu mukaan lähettämällä sähköpostia: info@flama.fi.

Useampi kurssi mielessä? Flaman Anytime-kortilla tanssit rajattomasti koko syyskauden ajan. Jos sinulla on jo Anytime, ilmoittaudu kursseille sähköpostilla: info@flama.fi.

Alkuperäinen hinta oli: 216,00 €.Nykyinen hinta on: 208,00 €.

Kuvaus

Mitä jos en pääse osallistumaan joka viikko?

Kurssien poissaolot voi korvata saman kauden aikana millä tahansa muulla kurssilla tai drop-in-tunnilla. Näin yksikään tanssikerta ei mene hukkaan! Lue lisää.

Mitä otan mukaan?

Tunnille kannattaa pukea vaatteet, joissa on mukava liikkua ja hyvä olla. Tunnilla voi tanssia sukkasillaan tai harjoitteluun tarkoitetuilla pehmeillä balettitossuilla. Nappaa mukaasi myös vesipullo.

Aamubaletti

Aikuisbalettitunneilla tutustutaan klassisen baletin tekniikkaan, harjoitellaan baletille ominaista ilmaisua ja tanssitaan lyhyitä liikesarjoja. Baletti kehittää syviä lihaksia sekä parantaa tasapainoa, koordinaatiokykyä ja ryhtiä. Lisäksi kehollinen ilmaisutaito saa uusia ulottuvuuksia.

Tunnit rakentuvat lämmittelystä, tangon äärellä tehtävistä harjoituksista, keskilattiasarjoista sekä liikkuvista sarjoista. Flaman balettitunneilla tanssimme rennosti, sulokkaasti ja valoisasti baletin perusteita unohtamatta.

Lyylia Koivuniemi

Lyylia on turkulaissyntyinen tanssinopettaja ja ammattitanssija. Hän on opiskellut Tanskan kuninkaallisessa balettikoulussa ja Kansallisoopperan balettioppilaitoksessa ja kisannut kansainvälisesti ennen ryhtymistään ammattitanssijaksi. Ammattiura on sisältänyt klassisia päärooleja, maailman ensi-iltoja, ulkomaankiertueita sekä esiintymisiä gaaloissa ja televisiossa.

Nyt Lyylia keskittyy baletin ja kehonhuollon opettamiseen, josta on tullut hänen suuri intohimonsa. Lyylian opetuksessa korostuu välittävä ja asiantunteva lähestymistapa, jossa huolellisen ja turvallisen tanssitekniikan lisäksi tunneilla etsitään aina tapoja eläytymiseen ja tanssista nauttimiseen.

Lyyliasta palkitsevinta on, kun rakkautta tanssiin voi tartuttaa ja jakaa omien tanssioppilaiden kanssa.

Lisätietoa kurssista: info@flama.fi